уторак, 7. март 2017.

MANDALA ART



Umetnost minijature, satkana od raskošnog kolorita, kružića i tačkica, oslikanih na kamenu, najjednostavnije je objašnjenje onoga što stvara Elspet Meklin, kanadska umetnica, rodjena i odrasla u Australiji. Zapravo, reč je o kamenim oblucima sa „mandala” motivima, koji svojom estetikom, ali i spiritualnom simbolikom, asociraju na radost i bude životnu energiju. Iako se slikanjem bavi godinama unazad, pažnju šire javnosti, Elspet Meklin je izazvala 2015. godine, kada je fotografije svojih radova postavila na društvene mreže. Tada se vest o atraktivnom i neobičnom kamenju proširila viralno, pa su njene stranice za veoma kratko vreme zabeležile preko milion poseta.

Elspet Meklin

Kako ste došli na ideju da se bavite oslikavanjem kamena?


Već po završetku srednje škole, znala sam da želim da bavim umetnošću, ali nisam bila sigurna na koji način bih najbolje izrazila svoju kreativnost . S obzirom da sam uvek bila privučena crtanjem i bojama, krenula sam tim pravcem i vrlo brzo prodala jedan svoj rad u lokanoj prodavnici. Slikanje na kamenu je usledilo malo kasnije i to sasvim slučajno. Bila sam na plaži i pažnju mi je privukao kamen, perfketnog kružnog oblika. Pošto sam već tada slikala „mandala“ motive, došla sam na ideju da jedan od njih probam da oslikam i na tom kamenu. To sam uradila iz čiste radoznalosti i zadovoljstva, ne pomišljajući da će to vremenom postati veoma popularno.


Naziv vašeg kreativnog koncepta je “Dotillism”. Kako biste objasnili taj umetnički pravac?


Na jednoj od izložbi mi je prišla gospodja, koja mi je sugerisala, da bi reč “Dotillism” (eng. dot – tačka prim. prev.) najbolje definisala umetnost koju stvaram. To je svakako imalo smisla, jer u osnovi, ja i stvaram umetnost od „tačaka”. Dopao mi se njen predlog, pa sam ga tako i prihvatila. Time sam svoj rad i razdvojila od sličnih umetničkih pravaca, poput Pointillism-a ili aboridžanske umetnosti, čiji su koncepti, kao i izraz, ipak nešto drugačiji od mog.


Vaše mandala kamenje emituje izuzetno pozitvine vibracije, svojim raznobojnim, perfektno oslikanim kružićima i tačkama. Verujem da je to povezano i sa spiritualnošću. Gde pronalazite inspiraciju?


Spiritualni momenat je definitivno prisutan. Slikanje mandala kamenja je za mene ravno meditaciji i doživljavam ga, ne samo kao užitak, već i kao nagradu. Inspiraciju pronalazim, pre svega u prirodi. To može biti morski jež ili pak Fibonačijev niz, koji pronalazim u cvetu suncokreta. Zalazak sunca i boje koje ga prate, kao i buket cveća kupljen na lokalnoj pijaci, sve to za mene ima posebnu čar i nadahnjuje moje stvaralaštvo.


Kao što smo već pomenuli, bogat kolorit je jedna od glavnih karakteristika Vašeg mandala kamenja, ali i stvaralaštva uopšte. Koliko su Vam boje važne i da li i putem njih prenosite odredjenu poruku?


Boje su mi izuzetno važne, jer kroz njih izražavam sebe. Mislim da je previše loših i depresivnih stvari na ovom svetu, a ja bar kroz boje to pokušavam da promenim. Boje su odavno poznate kao sredstvo koje može pozitvino da utiče na raspoloženje i osećaj unutrašnjeg zadovoljstva. Koristeći vedre tonove u svom radu, ja pokušavam ljude da oraspolažim, inspirišem i učinim ih srećnim.


Vaš rad ne podrazumeva samo talenat, ljubav i dobru ideju, već i posvećenost, strpljenje i “mirnu ruku”. Koliko Vam je vremena potrebno da oslikate jedan mandala kamen?


Potrebno je nekoliko sati, nekada i dana, da bi jedan mandala kamen bio adekvatno oslikan. Sve zavisi od veličine kamena, kao i kompleksnosti ideje, odnosno dizajna. S obzirom da ja kombinujem više boja, vrlo je važno da svaka prethodna bude sasvim suva, pre nanošenja nove nijanse. Strpljenje je svakako jedan od važnijih faktora u mom radu.


Koje materijale koristite za oslikavanje kamena?


Uvek koristim akrilne boje, jer se brzo suše, ne razlivaju se i vrlo su postojane. Upravo to i omogućava brojnim kružićima i tačkicama koje naslikam, da zadrže svoj oblik i poziciju. Najčešće radim sa tankim slikarskim četkicama, jer su najzahvalnije za ovu vrstu kreacije.


Vaše slikarsko umeće se ne zadržava samo na kamenu. Gde je sve „Dotillism” prisutan?


Pre nego što sam postigla uspeh sa mandala kamenjem, uglavnom sam radila slike sa sličnim motivima. To radim i dalje, ali manje nego ranije, jer sam kreativnost prevashodno usmerila na kamenje. U osnovi, moje slikanje je podeljeno u tri kategorije – mandale, pejzaži i vizionarska umetnost.


Propagirate temu art terapije, odnosno primene umetnosti i kreativnog rada u terapeutske svrhe. Da li možete da nam kažete nešto više o tome?


To je tema koja me veoma interesuje. Od 2010. godine imam i diplomu Art Terapeuta. Ipak, do sada nisam imala prilike da se tome ozbiljnije posvetim, jer sam previše zaokupljena stvaranjem svoje umetnosti. Verujem da će doći trenutak kada ću imati više vremena i za to.


Umetnost koju stvarate, kao i način života koji živite, usko je povezan sa idejom pozitivnog razmišljanja i pronalaženja lepote u svemu što nas okružuje. Da li je teško pronaći lepotu i sreću u ovim, globalno, ne baš srećnim vremenima?

Živimo u interesantnom vremenu. Preplavljeni smo raznim lošim vestima, koje dolaze sa svih strana sveta i čovek vrlo lako može biti prezasićen time… Moja filozofija života je zasnovana na zahvalnosti za sve ono dobro što imamo i što nam se dešava. Čak i za neke, naizgled male stvari, pa čak i za one koje se nisu dogodile, ali ih mi priželjkujemo. Zahvalnošću ćemo podstaći naš um da misli pozitivno i očekuje dobro. Takodje verujem u naš uzajamni odnos sa prirodom, koja je nepresušni izvor lepote i inspiracije. Interesantan oblak, ptice koje lete, cveće koje je izraslo iz pukotine u kamenu ili kiša koja se sliva niz prozor, sve te stvari nas mogu podsetiti da je planeta na kojoj živimo veoma lepa.


Vaš rad je postao poznat i dostupan širom sveta, zahvaljujući nezaobilaznim društvenim mrežama. Na kakve reakcije nailazite i ko su Vaši najčešći kupci?


Dobijam puno poruka, a reakcije su razne. Počastvovana sam jer mi mnogi kažu da ih moja umetnost inspiriše i čini srećnim. Neke ljude sam podstakla da se i sami bave istim ili sličnim kreativnim radom. Ipak, rekla bih da su moji najčešći kupci žene. Pretpostavljam da je to zbog „ženske note”, koju moj rad u izvesnoj meri nosi. On slavi lepotu i posebnost žene.


Da li planirate neku veću, samostalnu izložbu i kako vidite sebe kao umetnika i svoj rad u budućnosti?


Iskreno se nadam da ću do sledeće godine imati dovoljno radova, da bih mogla da napravim samostalnu izložbu. U budućnosti bih volela da svoj rad i karakterističan stil, proširim i u drugim pravcima, jer umetnik mora stalno da raste i da se menja. Interesuje me i saradnja sa drugim umetnicima… Radujem se novim mogućnostima i idejama koje će se pojaviti.


*MANDALA – na Sanskritu znači krug i simolizuje celovitost svemira, kao i odnos izmedju duhovne i materijalne energije. Zbog svog snažnog spiritualnog značenja, najčešće se koriste prilikom meditacija, postizanja unutrašnjeg mira i duhovnog balansa. Mandale su prisutne u mnogim kulturama i religijiama, pre svega Budizmu i Hinduizmu, ali njihova simbolika može biti od koristi svima, bez obzira na religijsku pripadnost. Pored svog spiritualnog koncepta, mandale su interesantne i zbog svoje atraktivne estetike. 


*Tekst je objavljen u ONA Magazinu
Copyrights: Bratislav Mihailović
Photo credits: Elspeth McLean
ONA Magazin



Нема коментара:

Постави коментар