Maja Tasić |
„Suprug i ja smo po profesiji zubni tehničari, tako da imamo sve aparate i instrumente za modelovanje i livenje. To mi daje mogućnost da koristim materijale iz naše struke i da lijem osnove za medaljone. Takav pristup mi je omogućio da se izdvojim od ostalih, ali i da svaki komad mog nakita bude zaista unikatan. Ujedno, to je i razlog što sam se opredelila za „steampunk“. Nakit izradjen u tom stilu je neobičan i nesvakidašnji. Svaki komad može da bude potpuno drugačiji od prethodnog i retko kad da se može ponoviti zbog različitosti materijala“.
U Majinoj „steampunk“ ponudi, mogu se pronaći veoma atraktivne narukvice, ogrlice, mindjuše, ali i druge vrste ukrasnih predmeta, izradjenih u ovoj tehnici. Ponosna je na svoj dizajn ormarića za ključeve, kao i brojnih kutijica za nakit, tvrdeći da je moguće napraviti bilo šta, ukoliko postoji ideja i dobra volja. Materijali i detalji koje upotrebljava za izradu, uglavnom se razlikuju od onih koji se koriste za standardni nakit, tako da nije uvek jednostavno nabaviti brojne „sitne mehanizme“, koji ovaj nakit čine osobenim.
Sam proces izrade „steampunk“ nakita je u isto vreme i jednostavan i komplikovan. Kao i u svakom kreativnom procesu, i ovde sve polazi od ideje, do koje nije uvek lako doći. Nakon toga sledi proces izrade, za laike, možda zahtevan, ali ne i za mladu dizajnerku, ponetu stvaralačkim entuzijazmom.
„Najkomplikovanije je osmisliti izgled nakita i prikupiti sve potrebne
materijale. Za to je potrebno odvojiti odredjeno vreme. Takodje, neke delove je
potrebno i seći, a kada je u pitanju metal, on je obično užaren, pa su moguće i
sitne povrede. Recimo da je jedan dan potreban za pripremu delova, od kojih se
svaki mora odmastiti, polirati, seći ili bojiti. Sledeći dan je rezervisan za
lepljenje ili nalivanje smole, nakon čega je potrebno 24 sata da se sve to
osuši. S obzirom da zbog lepka, odnosno smole, radim više komada nakita
uporedo, moguće je puno toga uraditi za jedan dan, ukoliko se ne radi o previše
zahtevnim komadima.“
Ideje koje Maja Tasić realizuje su raznovrsne, kao i njena ponuda. Kaže da joj je inspiracija trenutna i da nastaje u momentu kada poredja odabrane priveske, naspram kojih pronalazi odgovarajuće delove. Ipak, ne skriva da su joj najveća motivacija pohvale koje dobija od zadovoljnih kupaca.
“U kreativnom smislu me pokreću pohvale i pozitivni komentari, od ljudi
koji su kupili moj nakit. Nema većeg zadovoljstva nego kada vidim da neko nosi
nešto što sam napravila. Često dobijam i fotografije svojih zadovoljnih kupaca,
tako da mi to daje dodatnu motivaciju da radim i stvaram.
Svi modeli Majinog nakita su unikatni. S obzirom na zahtevnost u vidu detalja, replike su moguće, samo ukoliko se pronadju isti delovi ili privesci, koji su osnova. Ipak, većina kupaca koji traže repliku određenog komada nakita, sugeriše neke nove elemente, drugu boju cirkona i slično, jer većina teži tome da ima autentičan komad nakita, kakav niko drugi ne poseduje. U tom smislu, mlada dizajnerka je vrlo otvorena prema željama kupaca, prihvata njihove narudžbine i trudi se da zadovolji različite afinitete. Ipak, originalnost smatra veoma važnom.
„Originalnost je mnogo važna u ovom poslu. Treba se razlikovati od drugih, a to i jeste moj cilj. Sama dizajniram
svoj nakit i ne radim serijski. Ljudi to prepoznaju i cene. Vrlo često dobijam
komplimente, ne samo od kupaca, već i od organizatora izložbi, koji upravo
podržavaju originalnost i kreativnost, a ne kopije tudjih radova.“
U prilog Majinoj originalnosti, govori i njen afinitet prema „steampunku“, kome je naklonjena ne samo u okviru svog posla, već i šire. U vreme kada je počinjala da se bavi dizajnom nakita, „steampunk“, kao pravac, možda i nije bio previše zastupljen u Srbiji, dok se danas ta slika već značajno promenila. O tome govori i sve veći broj njenih kupaca, ali i uopšte, zaljubljenika u „steampunk“ estetiku.
„Steampunk je, kao pravac, poslednjih nekoliko godina, dosta zastupljen u Srbiji. Nakit, garderoba, pa i manikir u tom stilu, sve češće se mogu videti. Medju prvima sam stavila male zupčanike na nokte, a kasnije sam primetila puno devojaka koje su isto to uradile. Ono što do sada nisam videla, jeste primena steampunk-a u estetskoj stomatologiji. Što se mog „steampunk“ nakita tiče, kupci su devojke, žene srednjih godina, pa čak i dosta starije žene, koje obožavaju stare medaljone na otvaranje, u kojima mogu da
čuvaju sliku svojih najmilijih. Takodje i muškarci dosta kupuju moj nakit, za
sebe ili za svoje devojke.“
Zaljubljenici u originalan nakit i steampunk mogu da se upoznaju sa Majinim radom, ali i da obezbede sebi neki nesvakidašnji modni detalj, preko njene FB strane Steampunk by Maja, kao i putem njenog vebsajta www.steampunkjewelrymaja.com. Takodje, Maja Tasić povremeno učestvuje i na grupnim izložbama nakita, na kojima je moguće uživo videti njenu raznovrsnu ponudu, kupiti neki dragoceni komad ili ga naručiti. Jer, kao što je i sama duhovito rekla: “Za svakoga po nešto, Steampunk by Maja, napravi vešto”!
Steampunk (Stimpank) je
pravac koji uspešno kombinuje najrazličitije naučne pronalaske viktorijanskog
doba sa elementima naučne fantastike. Reč je o nešto ekstremnijoj varijanti
retro-futurizma, koja nastaje pod uticajem romana Žila
Verna, H.G. Velsa, Marka Tvena, Meri Šeli i drugih autora iz 19.veka. Tokom vremena, steampunk se razvio u specifičnu
subkulturu, koja svoje poklonike ima u modi, muzici, dizajnu, ali i specifičnom
načinu života, koji bi se mogao okarakterisati kao spoj viktorijanske i
edvardijanske estetike sa modernom tehnologijom. Iako je
postao posebno popularan tokom osamdesetih godina prošlog veka, stemapunk i
danas ima brojne poklonike širom sveta.
Copyrights: Bratislav Mihailović
Photo credits: Maja Tasić / Steampunk by Maja
Steampunk by Maja FB https://www.facebook.com/SteampunkbyMaja/
Нема коментара:
Постави коментар